Jak przebiega diagnoza całościowych zaburzeń rozwoju (autyzm, zespół Aspergera, zespół Retta czy inne zaburzenia np. zespół Hallera) w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej?
Poniżej przedstawiamy procedury:
- Złożenie wniosku o przeprowadzenie diagnozy w Poradni przez rodzica lub opiekuna prawnego.
Do wniosku należy dołączyć informację przedszkola/szkoły o dziecku oraz posiadaną dokumentację medyczną. - Analiza dostarczonych dokumentów (w tym dostępnej dokumentacji medycznej) przez diagnostów oraz wywiad z rodzicem/opiekunem przeprowadzany przez specjalistę diagnozy i terapii autyzmu.
- Diagnoza psychologiczna i pedagogiczna
oraz (w miarę potrzeby) logopedyczna. Jednym z istotnych punktów procesu diagnostycznego jest również obserwacja dziecka w placówce do której uczęszcza (tj. przedszkole, szkoła) oraz wywiad z opiekunem/wychowawcą przeprowadzany przez specjalistę diagnozy i terapii autyzmu. - ❕W niektórych sytuacjach zespół diagnozujący zaleca dodatkową diagnostykę w celu potwierdzenia/wykluczenia innych zaburzeń czy schorzeń medycznych.
- Warunkiem otrzymania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na całościowe zaburzenia rozwoju jest dostarczenie aktualnych badań psychiatrycznych i/lub neurologicznych potwierdzających w/w zaburzenia.